دپارتمان مطالعه بازار الرافدیندرباره عراق - دپارتمان مطالعه بازار الرافدین

درباره عراق

عراق با نام رسمی جمهوری عراق کشوری در خاورمیانه و جنوب غربی آسیاست. مساحت این کشور 438446 کیلومتر مربع است. این کشور از جنوب با عربستان سعودی و کویت، از غرب با اردن و سوریه، از شرق با ایران و از شمال با ترکیه همسایه است و در بخش جنوبی خود، مرز آبی کوچکی با خلیج فارس دارد.

عراق دارای دورود اصلی دجله و فرات است که هر دو رود از ترکیه سرچشمه می گیرند و در شهر قرنه استان بصره به یکدیگر می رسند و شط العرب را تشکیل می دهند و به خلیج فارس می رسند.

عراق دارای موقعیت استراتژیک و مهمی در جهان است، چرا که این کشور شاهراه ارتباطی مسیر های مختلفی است که قاره های جهان را به هم وصل می کند و همانند پلی در خشکی، مسیر های ارتباط دریایی را به هم متصل می سازد. بیشتر سرزمین عراق پست و هموار و گرمسیری است. غرب این کشور کویر است و شرق آن پوشیده از جلگه های حاصلخیز. ولی بخشی از شمال شرقی آن، در اقلیم کردستان کوهستانی و سردسیر است.

عراق از 18 استان تشکیل شده و پایتخت آن بغداد است. مطابق قانون اساسی تصویب شده بعد از سقوط رژیم بعث عراق در سال 2003 میلادی، استان های این کشور به صورت فدرالی اداره شده و هر استان به چند شهرستان (عربی: قضاء) تقسیم شده است.

سه اشتان شمالی عراق به نام های سلیمانیه، اربیل و دهوک، با اعلام حکومت خودمختار تحت یک فدرال اداره می شوند و اقلیم کردستان را تشکیل می دهند. در حال حاضر کردستان تنها اقلیم تعریف شده در قانون عراق است که برای خود دولت و ارتش نیمه رسمی دارد. این نوع ائتلاف جغرافیایی برای دیگر استان ها نیز مقدور است، اما تا به امروز سایر استان ها برای تشکیل یک اقلیم جدید به اجماع نرسیده اند. در سال های گذشته اقداماتی برای تشکیل یک اقلیم جدید در جنوب عراق به مرکزیت بصره صورت گرفته که تا کنون بی نتیجه بوده است.