مختصری از مطالعه بازار صادرات

مختصری از مطالعه بازار صادرات

برای ارزیابی سیستماتیک پتانسیل بازار محصول شما می‌توانید تحقیقی دقیق در مورد بازار صادرات در بازار هدف انجام دهید. تحقیقات بازار صادرات فرایند جمع‌آوری و ارزیابی اطلاعات در بازار هدف خارجی باهدف شناسایی فرصت‌ها و محدودیت‌های بازار است.

برخی از موضوعات خاص که تحقیقات بازار صادرات به آن خواهد پرداخت، شامل موارد زیر است:

* روند تقاضا، رشد و قیمت محصولات.

* عادات و فرهنگ خرید مصرف‌کننده.

* شناسایی رقبای اصلی و میزان رقابت در یک بازار یا منطقه خاص

* ویژگی‌های بازار ازنظر اندازه، کانال‌های توزیع، تولید، چه چیزی تولید می‌کنند، چگونه توزیع می‌کنند، چگونه ارتباط برقرار می‌کنند و استراتژی‌های آن‌ها چیست؟

* اندازه بازار چقدر است؟ شامل چه تعداد فرد است؟ سازوکار اقتصادی و سرمایه‌گذاری در این بازار به چه صورت است؟

یک شرکت ممکن است با استفاده از منابع داده اولیه یا ثانویه، در مورد بازار تحقیق کند. تحقیقات بازار اولیه زمانی است که داده‌ها از طریق مصاحبه، نظرسنجی و سایر انواع تماس مستقیم با نمایندگان و خریداران یا مشتریان بالقوه مستقیم از بازار خارجی جمع‌آوری می‌شوند. مزیت تحقیقات بازار اولیه این است که متناسب با نیاز شرکت تنظیم‌شده است و پاسخ‌های مشخصی برای سؤالات خاص ارائه می‌دهد. معایب آن نیز وقت‌گیر، پیچیده‌تر و گران‌تر بودن است.

تحقیقات بازار ثانویه زمانی است که یک شرکت داده‌هایی را از منابع مختلف «ثانویه»، مانند آمار تجارت برای یک کشور، مجلات تجاری، اینترنت، مقالات تجاری منتشرشده و غیره جمع می‌کند. این روش همچنین به‌عنوان تحقیق کتابخانه‌ای نیز شناخته می‌شود. به دست آوردن اطلاعات از منابع ثانویه ارزان‌تر است و به شرکت کمک می‌کند تا بازارهای غیرمترقبه را از بین ببرد و بنابراین شرکت را قادر می‌سازد تلاش‌های بازاریابی خود را بر روی چند بازار محتمل‌تر متمرکز کند. نقطه‌ضعف اصلی منابع داده ثانویه این است که ممکن است اطلاعات حاصل از آن قابل‌اعتماد نباشند زیرا ممکن است منسوخ شود، مخصوص نیازهای کسب‌وکار شما نیست یا با تکنیک‌های ناقص جمع‌آوری داده تحریف‌شده باشد.

دو عامل حین تصمیم‌گیری در رابطه با انجام تحقیقات بازار باید موردتوجه قرار گیرد:

(i) از تحقیقات کتابخانه‌ای، تحقیقات میدانی یا هر دو استفاده کنیم؟

(ii) اطلاعات را از كجا تهیه كنیم؟

تحقیقات کتابخانه‌ای

اطلاعات در مورد بازار هدف ممکن است از طریق تحقیقات کتابخانه‌ای و با استفاده از داده‌های ثانویه جمع‌آوری می‌شود. در این حالت، گزارش‌های تجاری داخلی و تحقیقات قبلی، اینترنت، کتاب‌ها و مجلات تجاری و غیره می‌توانند منبع مفیدی از اطلاعات باشند. علاوه بر این، تماس با مؤسساتی مانند بانک‌ها، اتاق‌های بازرگانی و صنایع، نمایندگان حمل‌ونقل، سازمان‌های ترقی تجارت، مأموریت‌های خارجی و سایر آژانس‌های تبلیغاتی تجارت خارجی و غیره می‌تواند اطلاعاتی به دست دهد.

تحقیقات میدانی

این امر مستلزم مراجعه به کشوری است که می‌خواهید به خدمت یا کالایی را به آن صادر کنید. این شیوه ممکن است پرهزینه باشد اما در صورت تهیه خوب می‌تواند در دید و شناخت شما از بازار موردنظر بسیار مؤثر باشد.

تحقیقات میدانی معمولاً بعدازاینکه نتایج تحقیق کتابخانه‌ای اعلام کرد امکان صادرات به بازار هدف وجود دارد، انجام می‌شود. تحقیق میدانی ممکن است توسط یک گروه نظرسنجی خاص یا از طریق مأموریت‌های تجاری انجام شود.

وقتی هم تحقیقات کتابخانه‌ای و هم تحقیقات میدانی انجام‌شده باشند، مهم این است که نتایج را تجزیه‌وتحلیل کرده و یافته‌ها را بر اساس آن پیاده‌سازی کنید.

(I) آیا بازارمناسبی برای محصول من وجود دارد؟

(II) آیا سازگاری محصول با بازار وجود دارد؟

(III) در مورد طراحی، رنگ و قیمت محصول تغییری لازم است؟